论坛风格切换切换到宽版
  • 2723阅读
  • 1回复

[专业英语]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 倒序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-13
— 本帖被 阿文哥 从 注会英语 移动到本区(2012-07-02) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) N:G]wsh  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. lpi"@3  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: 7i5B=y7b  
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. @@R Mm$  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. ?K$&|w%{3  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. sRB=<E*_  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). [;m@A\F  
0E\#!L  
}6Pbjm*  
. !1[I{KU  
答案在楼下
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线connie

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看该作者 1楼 发表于: 2009-02-13
Answer: <^s31.&p  
NX\AQVy9  
A: long-run growth rate NV5qF/<M  
3*(1+10%) =3.3 million ?j&hG|W9<z  
cB&_':F  
B: target payout ratio Tm^kZuT{  
Target payout ratio=3/15=20% l/3=o}8q  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million iM!Ya!  
")KqPD6k  
C: residual dividend approach ,h=a+ja8  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) P'wo+Tn*  
                 =12*(1-40%) ; gBR~W  
                 =7.2 million a!R*O3   
Residual dividend=18-7.2=10.8 million 'p5M|h\:T  
H+*3e&  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) fXWy9 #M  
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million !<TkX/O  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend x[mz`0  
              =10.8-3.3 ;PaU"z+Je~  
              =7.5 million -sJ1q^;f@  
=]%,&Se  
1G]D:9-?  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. k86TlQRh  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. HGAi 2+&  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. =rymd3/  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). x8aOXN #w}  
p2Khfl6-  
Answer: ]Ea-MeH  
Notes: CUJq [  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit yKhI&  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit ECt<\h7}  
m 3UK`~ji  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost 0{vT`e '  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 NzAh3k  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials n*"r!&Dg  
(3200-3000)                *  6         =$1200 2|x !~e.  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials ^g4Gw6q 6  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 .@fA_8  
4)actual quantity *actual price =actual total cost LEM%B??&5z  
3200        * 5.8       =$18560 [.4{s  
(zFqb,P  
7j)ky2r#  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity JPn)Op6  
                             = (5.8-6)*3200 # bHkI~  
                             = $640  【F】 %16Lo<DPm  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. 6 D Xja_lp  
Gtaa^mnxD  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price gy@=)R/~  
                                  = (3200-3000)*6 CNb(\]  
                                  =$1200   【U】 G_?U?:!AC  
qkKl;Z?Y:  
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. / -v ;  
U',C-56z  
PP{ 9Y Vr  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost 7;|"1H:cmw  
                              =18560-18000 W8S sv  
                              =560  【U】
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个