Answer: \}j MC
Z8$}Rpo
A: long-run growth rate Q&9yrx.
3*(1+10%) =3.3 million 7|rH9Bc{U
NBikYxa
B: target payout ratio 20:F$d
Target payout ratio=3/15=20% @^{Hq6_`
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million l_B735
ys_2?uv
C: residual dividend approach 8@3K, [Mo
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) .l}Ap7@
=12*(1-40%) Jt~Ivn,
=7.2 million 3jmo[<p*x
Residual dividend=18-7.2=10.8 million YQVo7"`%
O-iE 0t
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) TpjiKM
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million Ni$'#
W?t
Extra dividend=residual dividend –regular dividend .RD<]BxJ
=10.8-3.3 mScv7S~/s
=7.5 million x4_IUIgh
_O9V"DM
tgRj8
@
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. MKK ^-T
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. #Z&/w.D2
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. WT
*"V<Z
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). ,
X5.|9
@W,jy$U
Answer: GP:<h@:798
Notes: iFI74COam
Actual price=18560/3200=$5.8/unit XLh)$rZ
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit `L1,JE`
q
6
FS%9.Ws
1).Standard quantity * standard price=standard total cost (?FH`<
(1.5*2000) * 6 =$18000 m/HT3<F
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials Vl^(K_`(
(3200-3000) * 6 =$1200 sp K8^sh
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials F(")ga$r
3200 * (5.8 – 6) =$640 lExQp2E
4)actual quantity *actual price =actual total cost KE?t?p
3200 * 5.8 =$18560 05UN
<l]
?K1B^M=8
8}/DD^M
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity | dQ>)_
= (5.8-6)*3200 .
i0K-B
= $640 【F】 V&Y`?Edc
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. :X2_#qW#C
9QZaa(vN
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price o3WOp80hz
= (3200-3000)*6
_&KqmQ8$7
=$1200 【U】 }F08o,`?
C{)1#<`
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. XF`2*:7
r>mBe;[TX
~ |G&cg
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost T,38Pu@r
=18560-18000 @T1G#[C~t
=560 【U】