Answer: ==W] 1@s
")GrQv a
A: long-run growth rate V34]5
3*(1+10%) =3.3 million uI&<H T?
Ha!]*wg#
B: target payout ratio bdyE9t
Target payout ratio=3/15=20% ca!x{,Cvnj
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million jE, oEt O;
]0@
J)Z09
C: residual dividend approach @arMg2"o
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) .l]w4Hf
=12*(1-40%) vM/D7YS:
=7.2 million i<u
k}
Residual dividend=18-7.2=10.8 million E{Y)=tW[
Z=/bD*\g
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) 9y&&6r<I
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million y{uN+QS
Extra dividend=residual dividend –regular dividend x5nw/''[2
=10.8-3.3 2/G`ej!*
=7.5 million ,W&::/2<7
pr"~W8
}^3ICwzm
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. "0A !fRI~
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. j[YO1q*
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. -D30(g{
O
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). ejPK-jxCa/
YumHECej
Answer: j.y
8H
Notes: "':u#UdS
Actual price=18560/3200=$5.8/unit b!-F!Lq/+0
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit [H2"z\\u
d+:pZ
1).Standard quantity * standard price=standard total cost 3eS
*U`_
(1.5*2000) * 6 =$18000 SXf Aw)-n
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials _0]{kB.$_
(3200-3000) * 6 =$1200 \A9hYTC)
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials -_|U"C$
3200 * (5.8 – 6) =$640 H$n{|YO `
4)actual quantity *actual price =actual total cost N| L Ey
3200 * 5.8 =$18560 OQm-BL
=M+enSu
SPK%
' s
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity X`FFI6pb
= (5.8-6)*3200 Qh.
:
N
= $640 【F】 Oe*+pReSD
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. V$XCe
F`\7&'I
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price 8'X:}O/
= (3200-3000)*6 A~UDtXN*4
=$1200 【U】 jI9Kn41
ir*T,O
2J
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. $f^ \fa[
-P>f2It
ROB/#Td
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost 89{@ 2TXR
=18560-18000 a\m@I_r.N
=560 【U】