Answer: <^s31.&p
NX\AQVy9
A: long-run growth rate NV5qF/<M
3*(1+10%) =3.3 million ?j&hG|W9<z
cB&_':F
B: target payout ratio Tm^kZuT{
Target payout ratio=3/15=20% l/3=o}8q
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million iM!Ya!
")KqPD6k
C: residual dividend approach ,h=a+ja8
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) P'wo+Tn*
=12*(1-40%) ;gBR~W
=7.2 million a!R*O3
Residual dividend=18-7.2=10.8 million 'p5M|h\:T
H+*3e&
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) fXWy9 #M
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million !<TkX/O
Extra dividend=residual dividend –regular dividend x[mz`0
=10.8-3.3 ;PaU"z+Je~
=7.5 million -sJ1q^;f@
=]%,&Se
1 G]D:9-?
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. k86TlQRh
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. HGAi
2+&
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. =rymd3/
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). x8aOXN
#w}
p2Khfl6-
Answer: ]Ea-MeH
Notes: CUJq [
Actual price=18560/3200=$5.8/unit yKhI&
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit ECt<\h7}
m 3UK`~ji
1).Standard quantity * standard price=standard total cost 0{vT`e
'
(1.5*2000) * 6 =$18000 NzAh3k
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials n*"r!&Dg
(3200-3000) * 6 =$1200 2|x
!~e.
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials ^g4Gw6q6
3200 * (5.8 – 6) =$640 .@fA_8
4)actual quantity *actual price =actual total cost LEM%B??&5z
3200 * 5.8 =$18560 [.4{s
(zFqb,P
7j)ky2r#
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity JPn)Op6
= (5.8-6)*3200 #
bHkI~
= $640 【F】 %16Lo<DPm
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. 6D
Xja_lp
Gtaa^mnxD
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price gy@=)R/~
= (3200-3000)*6 CNb(\]
=$1200 【U】 G_?U?:!AC
qkKl;Z?Y:
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. /
-v ;
U',C-56z
PP{9Y Vr
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost 7;|"1H:cmw
=18560-18000 W8 Ssv
=560 【U】