论坛风格切换切换到宽版
  • 2740阅读
  • 1回复

[专业英语]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 倒序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-13
— 本帖被 阿文哥 从 注会英语 移动到本区(2012-07-02) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) mhs%b4'>  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. '}}DPoV  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: Q647a}  
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. F4PD3E_#  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. , <[os  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. )WzCUYE1/  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). 5G2u(hx  
=6 [!'K  
_\1(7?0D  
X)|%[aX}q  
答案在楼下
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线connie

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看该作者 1楼 发表于: 2009-02-13
Answer: 'IgtBd|K>  
:_^YEm +A  
A: long-run growth rate ^8\pJg_0  
3*(1+10%) =3.3 million HY 42G#^  
x0 #+yP  
B: target payout ratio ?K]k(ZV_+Y  
Target payout ratio=3/15=20% !]`]67lC  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million ar{e<&Bny  
mEqV&M1;7l  
C: residual dividend approach WRnUF[y+)  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) \jfW$TtZm  
                 =12*(1-40%) k{;:KW|  
                 =7.2 million fY `A  
Residual dividend=18-7.2=10.8 million O-|3k$'\z  
d*G $qUiX  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) ~C[,P\,  
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million H4pjtVBr  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend FqiK}K.~/  
              =10.8-3.3 (Hs frc  
              =7.5 million v:+se6HY?p  
n1LS*- @  
$~j]/ U  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. %1lLUgf3G/  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. k82'gJ;MC=  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance.  {<i!Pm  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). hIw*dob  
kfHLj r.  
Answer: c=K M[s.  
Notes: ;uJVY)7a  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit bv] ZUF0  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit Z]6D0b  
'3xSzsDn  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost fpqKa r  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 N$3F4b%+  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials Z# :Ww  
(3200-3000)                *  6         =$1200 isN"7y|r:X  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials g_q{3 PW.  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 WT0U)x( m5  
4)actual quantity *actual price =actual total cost <k)rfv7  
3200        * 5.8       =$18560 n b{8zo  
yZ2,AR%  
.d*vfE$  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity %URyGS]*  
                             = (5.8-6)*3200 Sz . _XY^  
                             = $640  【F】 W[vak F  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. vbWX`skU  
>sP;B5S  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price yb]a p  
                                  = (3200-3000)*6 4f>Vg$4  
                                  =$1200   【U】 xo*a 9H?@  
R{WG>c  
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. )9*-Q%zc  
&2 g1Oy~  
E;X'.7[c  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost F!Uk`[L  
                              =18560-18000 rzex"}/ly  
                              =560  【U】
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个