Answer: Jn60i6/
@b8X%0B7
A: long-run growth rate vB]3Xb3a
3*(1+10%) =3.3 million QM7[ O]@
i{4'cdr?
B: target payout ratio a?l_-Fi
Target payout ratio=3/15=20% \(wn@/yP'
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million rg"TJ"Q-
=CGD
~p`
C: residual dividend approach \}n !yYh(
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) 9k*^\@\\x
=12*(1-40%) `g2&{)3k
=7.2 million u;QH8LK
Residual dividend=18-7.2=10.8 million z`;&bg\8
JIB?dIN
1
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) Ae3,W
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million P~n8EO1r
Extra dividend=residual dividend –regular dividend eR(\s_`
=10.8-3.3 p`pg5R
=7.5 million Qs~d_;
WFQ*s4 R(
!XkymIX~O.
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. {_?T:`
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. Q|6Ls$'$
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. @G7w(>_T3
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). ~r{\WZ.
6sO
Answer: [BJ$|[11
Notes: m
j'"Z75
Actual price=18560/3200=$5.8/unit *vRNG 3D/
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit (9Fabo\SH
hg$qbeUl
1).Standard quantity * standard price=standard total cost o",f(v&u%
(1.5*2000) * 6 =$18000 5@GD} oAn6
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials NKupOJJq
(3200-3000) * 6 =$1200 TXZ(mj?
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials ]Y?{$M
G
3200 * (5.8 – 6) =$640 \ 9[NH/.Z{
4)actual quantity *actual price =actual total cost Q$/V) 0
3200 * 5.8 =$18560 c,+L +
)Ix-5084
V=G b>_d
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity Dlqn~
= (5.8-6)*3200 8<E!rn-
= $640 【F】 GlXA-p<
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. V)_H E
.rt8]%
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price "#_)G7W+e
= (3200-3000)*6 94Kuy@0:+
=$1200 【U】 !D.= 'V
vB&F_"/X2
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. 34/]m/2NZK
(M+,wW[6
~%cSckE
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost UE}8Rkt
=18560-18000 $gj+v+%N
=560 【U】