论坛风格切换切换到宽版
  • 2593阅读
  • 1回复

[专业英语]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 正序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-13
— 本帖被 阿文哥 从 注会英语 移动到本区(2012-07-02) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) hgif]?:C<  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. <tU :U<ea]  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: ;$[VX/A`f  
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. *|CLO|B)  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. / (.'*biQ  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. !r2}59 J  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). gpsrw>nw  
(Z'WR  
6i^0T  
%N1T{   
答案在楼下
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线connie

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看该作者 1楼 发表于: 2009-02-13
Answer: Jn60i6/  
@b8X%0B7  
A: long-run growth rate vB]3Xb3a  
3*(1+10%) =3.3 million QM7[O]@  
i{4'cdr?  
B: target payout ratio a?l_-Fi  
Target payout ratio=3/15=20% \(wn@/yP'  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million rg"TJ"Q-  
=CGD ~p`  
C: residual dividend approach \}n !yYh(  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) 9k*^\@\\x  
                 =12*(1-40%) `g2&{)3k  
                 =7.2 million u;QH8LK  
Residual dividend=18-7.2=10.8 million z`;&bg\8  
JIB?dIN 1  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) Ae3,W  
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million P~n8EO1r  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend eR(\s_`  
              =10.8-3.3 p`pg5R  
              =7.5 million Qs~d_;  
WFQ*s4 R(  
!XkymIX~O.  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. {_?T:`  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. Q|6Ls$'$  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. @G7w(>_T3  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). ~r{\WZ.  
6sO  
Answer: [BJ$|[11  
Notes: m j'"Z75  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit *vRNG 3D/  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit (9Fabo\SH  
hg$qb eUl  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost o",f(v&u%  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 5@GD} oAn6  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials NKupOJJq  
(3200-3000)                *  6         =$1200 TXZ(mj?  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials ]Y?{$M G  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 \9[NH/.Z{  
4)actual quantity *actual price =actual total cost Q$/V)0  
3200        * 5.8       =$18560 c,+L +  
)Ix-5084  
V=G b>_d  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity  Dlqn~  
                             = (5.8-6)*3200 8<E!rn-  
                             = $640  【F】 GlXA-p<  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. V)_H E  
.rt8]%  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price "#_)G7W+e  
                                  = (3200-3000)*6 94Kuy@0:+  
                                  =$1200   【U】 !D.= 'V  
vB&F_"/X2  
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. 34/]m/2NZK  
(M+,wW[6  
~%cSckE  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost UE}8Rkt  
                              =18560-18000 $gj+v+%N  
                              =560  【U】
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个