Answer: Tq9,c#}&
$|>6z_3%
A: long-run growth rate UVc>i9,0
3*(1+10%) =3.3 million |}M~kJ)
'Y hA
B: target payout ratio UN,<6D3\b
Target payout ratio=3/15=20% +A'}PXm*tu
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million qJsQb
E^oEG4X@
C: residual dividend approach K{,
W_^
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio)
HT{F$27W
=12*(1-40%) x%b]ea
=7.2 million ;[?J5X,
Residual dividend=18-7.2=10.8 million A28ZSL
#rh0r`
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) &z ./4X
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million j%6|:o3G(
Extra dividend=residual dividend –regular dividend ~+nS)4(
=10.8-3.3 hp?ad
=7.5 million tfi2y]{A
zi?qK?m
k\4
g|Lya
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. /uy&2l
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. DH}s1mNMP
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. ?whRlh
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). ],BJ}~v,X
{Uik|
Answer: )v*v
Notes: ZkJY.H-F
Actual price=18560/3200=$5.8/unit 0z#l0-NdQ
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit ?9o#%?6k
@)aXNQ
Y
1).Standard quantity * standard price=standard total cost d/0/$Bz}P
(1.5*2000) * 6 =$18000 *D,v>(
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials )OARO
(3200-3000) * 6 =$1200 D]t~S1ycG7
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials >GdLEE'w
3200 * (5.8 – 6) =$640 v&t`5-e-A
4)actual quantity *actual price =actual total cost rnzsfr-|(2
3200 * 5.8 =$18560 f9h:"Dnzin
yrxx+z|wR
eLHa9R{)B
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity o`<h=+a\
= (5.8-6)*3200 NTpz)R
= $640 【F】 r?Ev.m
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. rXHHD#\oF
cH
qvkN`
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price kw*Cr/'*
= (3200-3000)*6 #Pe\Z/
=$1200 【U】 Y\Fuj)
5n|MA
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. J@u!S~&r
~Mg8C9B?%3
jzu l{'g
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost : L6-{9$
=18560-18000 18[?
dV
=560 【U】