Answer: 3%]%c6
<|NP!eMsw8
A: long-run growth rate ?*~W
3*(1+10%) =3.3 million -,Q
!:
&k
/uR;yw
B: target payout ratio V fJYYR
Target payout ratio=3/15=20% *7Ct#GC
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million 0sv#* &0=
'b#`8k~>
C: residual dividend approach ;/fZh:V2
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) h&+dIk\[3
=12*(1-40%) [lpzUB}<Yp
=7.2 million Jp
EE'#r|
Residual dividend=18-7.2=10.8 million Vf#X[$pc/
+ RX{
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) 6.},y<E
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million Sni Ck*T,
Extra dividend=residual dividend –regular dividend .v36xX K(
=10.8-3.3 #Mt'y8|}$
=7.5 million Fu0 dYN
MO+g*N
LMf
_wsp
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. _\YBB=Os
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. Z5re Fok
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. ?GPTJ#=j=]
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). N/QTf1$
4=S.U`t7
Answer: Amf
gc>eJ
Notes: ~6z<tyD^
Actual price=18560/3200=$5.8/unit ,y}?Z8?63
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit P08=?
4k5X'&Q
1).Standard quantity * standard price=standard total cost UI}v{05]
(1.5*2000) * 6 =$18000 \kU0D
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials w yP|#Z\
(3200-3000) * 6 =$1200 ufE;rcYE
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials 0Ym+10g
3200 * (5.8 – 6) =$640 {<{
O!
4)actual quantity *actual price =actual total cost ?El8:zt? |
3200 * 5.8 =$18560 p]/HZS.-b
JsohhkJNGi
SFVOof#s
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity 45` i
= (5.8-6)*3200 z^z_!@7v
= $640 【F】 +;uP)
"Q/L
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. P,-f]k[_
InnjZ>$
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price +eSNwR=
= (3200-3000)*6 4RCD<
7
=$1200 【U】 ^'j? {@
kR2kV"-l
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. 36mp+}R#
EkotVzR5
qPeaSv]W
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost \ vj<9ke&
=18560-18000 fgrflW$
=560 【U】