Answer: nj!)\U
>"f,'S5*
A: long-run growth rate pB|L%#.cW
3*(1+10%) =3.3 million lInq=
W*QD'
B: target payout ratio G`ZpFg0Y
Target payout ratio=3/15=20% >1`FRw<
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million ^uW](2
2"~!Pu^.j
C: residual dividend approach RU,f|hB4
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) miCt)Qd
=12*(1-40%) Lt8chNi
[
=7.2 million ({yuwH?tH
Residual dividend=18-7.2=10.8 million $7a|
9s0
ZO2u[HSO>
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) S5@/;T
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million
HelC_%#^
Extra dividend=residual dividend –regular dividend )UI$s"
=10.8-3.3 [z]@<99/
=7.5 million y<m{eDV7
i6-q%%]6
?cG+rC%
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. 4;M
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. DifRpj I-0
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. 6dV@.(][a
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). p>Ju)o
Fm3-Sn|Po
Answer: VCiJ]$`M
Notes: >@[`,
Actual price=18560/3200=$5.8/unit _{8f^@I"+
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit " 6~pTHT
yUq,9.6Ig
1).Standard quantity * standard price=standard total cost hQ i[7r($8
(1.5*2000) * 6 =$18000 q =b.!AZy
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials U;?%rM6
(3200-3000) * 6 =$1200 ~=Z&l
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials G&0&*mp
3200 * (5.8 – 6) =$640 R$K.;
4)actual quantity *actual price =actual total cost q+x4Od3
3200 * 5.8 =$18560 X8ev uN
k*-_CO-h
>f^&^28
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity 6]\F_Z41
= (5.8-6)*3200 mbsdiab#N
= $640 【F】 zpZlA_
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. P~#!-9?
3Ym5SrKK
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price E(4ti]'4
= (3200-3000)*6 W:3u$LTf*f
=$1200 【U】 s^^X.z ,
W2wDSP-
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. Umm_FEU#]
76c4~IG#
;J2U5Y NO
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost ;} gvBI2e
=18560-18000 %Wom]/&,'
=560 【U】