Answer: (jI _Dk;
k0bDEz.X
A: long-run growth rate +\x}1bNS%j
3*(1+10%) =3.3 million Oa-(Xp,n#
^aI$97Li
B: target payout ratio f0@4>\g
Target payout ratio=3/15=20% 'H8
b+
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million GR,gCtG+L
XXg~eu?
C: residual dividend approach $!goM~pZ
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) {
Ba_.
]x
=12*(1-40%) RI2/hrW
=7.2 million ':d9FzGKa
Residual dividend=18-7.2=10.8 million K+<F,
P
z1m-t#v:
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) nN%Zed2O@6
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million kInU,/R*
Extra dividend=residual dividend –regular dividend
*v#Z/RrrA
=10.8-3.3
TcpaZ
'x
=7.5 million o`M.v[O
h $)4%Fy
P`L, eYc
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. 4?33t] "
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. ^&7gUH*v
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. 3~EPX`#[W
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). sTmdoqTK!
|wM<n
Answer: |>/m{L[
Notes: G%MdZg&i
Actual price=18560/3200=$5.8/unit ,5}")T["u
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit )}to7r7`
3S"kw
1).Standard quantity * standard price=standard total cost BIxjY
!!"
(1.5*2000) * 6 =$18000 MZvxcr{x
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials J-ErG!
(3200-3000) * 6 =$1200 L2IY$+=M
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials u=
Vt3%q
3200 * (5.8 – 6) =$640 &PUn,9 Rm
4)actual quantity *actual price =actual total cost y_M,p?]^,
3200 * 5.8 =$18560 PouWRGS_
#k
t+
)>
%9OVw#P
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity ZC97Z sE
= (5.8-6)*3200 *?~&O.R"
= $640 【F】 LMaY}m>
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. Z#zXary5s
y4%[^g~-
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price %?PRBE'}'
= (3200-3000)*6 AGV+Y6
=$1200 【U】 'MQJt2QU9{
/Jc54d
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. '_l5Br73=
#{g6'9PMz
ebiOR1)sN
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost |$D`*
=18560-18000 aa&\HDh *
=560 【U】