论坛风格切换切换到宽版
  • 2596阅读
  • 1回复

[专业英语]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 倒序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-13
— 本帖被 阿文哥 从 注会英语 移动到本区(2012-07-02) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) AynWs5|z=  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. |Wj)kr !|  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: "*#$$e53A  
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. $}l0Nh'Eu  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. bXc7$5(!VB  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. P6S^wjk  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). d6<,R;)  
5?k_Q"~  
e}f!zA  
oScHmGFv  
答案在楼下
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线connie

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看该作者 1楼 发表于: 2009-02-13
Answer: u7fae$:&  
C>N)~Ut  
A: long-run growth rate [f.[C5f%"'  
3*(1+10%) =3.3 million sL~TV([6/  
H y|$7]1  
B: target payout ratio 0Apdhwk~  
Target payout ratio=3/15=20% >AV-i$4eQ@  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million i+Px &9o<9  
k x6%5%  
C: residual dividend approach 2y#4rl1Utx  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) %#02Z%?%  
                 =12*(1-40%) HvK<>9  
                 =7.2 million c%Yvj  
Residual dividend=18-7.2=10.8 million qU x!-DMY  
!V Zl<|  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) 7&:gvhw   
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million `9s5 *;Z  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend sJ7r9 O`x  
              =10.8-3.3 % &4sHDP  
              =7.5 million c3P  
"Hg.pDNZ  
K`j#'`/KC  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. XkCbdb  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. D^04b< O<x  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. @?3u|m |Z  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). EHcqj;@m  
-}MWA>an8  
Answer: ,/m<=`*N|  
Notes: 2hw3+ o6  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit Xl2Fgg}#  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit oA"t`,3  
nC qUg_{D  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost ^;<s"TJ(m)  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 g/mVd;#o  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials J Q%e'  
(3200-3000)                *  6         =$1200 ^lB1- ;ng  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials >UE_FC*u  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 T}$1<^NK  
4)actual quantity *actual price =actual total cost 8K]fw{-$L  
3200        * 5.8       =$18560 ' ,a'r.HJH  
z~A||@4'  
I`t"Na2i  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity >72j,0=e  
                             = (5.8-6)*3200 hh{4r} |  
                             = $640  【F】 6*S|$lo9B  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. x{Gb4=?l  
c*1t<OAS~  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price W~POS'1  
                                  = (3200-3000)*6 I/Hwf  
                                  =$1200   【U】 Ol~sCr  
KU"? ZI  
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. 1G=1FGvP  
d\3L.5]X  
J1 a/U@"  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost Ii,e=RG>  
                              =18560-18000 7cK#fh"hvg  
                              =560  【U】
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个