Answer: R}X_2""
~oA9+mT5
A: long-run growth rate 11<@++,i
3*(1+10%) =3.3 million PnIvk]"Ab
+'j*WVE%5
B: target payout ratio ^xw [d}0S
Target payout ratio=3/15=20% y7)[cvB
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million ws2j:B
3b)T}g
C: residual dividend approach uM)9b*Vbo
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) 0S:!Gv+
=12*(1-40%) #X@<U <R
=7.2 million _2X6bIE
Residual dividend=18-7.2=10.8 million B%rr}Ro1e
@EP{VV
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) Ed&,[rC
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million mGpkM?Y"
Extra dividend=residual dividend –regular dividend .V 3X#t
=10.8-3.3 M
|Q
=7.5 million ooU Sb
_l!U[{l*d
B,vHn2W
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. &Wv`AoV
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. ?Y6la.b
c{
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. wdcryejCkr
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). -=[o{r`
S,Wl)\
Answer: iWN.3|r
Notes: U~#
^ ^
Actual price=18560/3200=$5.8/unit .)^3t~
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit 18p3
@t;O"q'|
1).Standard quantity * standard price=standard total cost 0]eh>ab>
(1.5*2000) * 6 =$18000 jU4)zN/`r
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials K
jn&
(3200-3000) * 6 =$1200 &pM
lt7
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials llaZP(pJ
3200 * (5.8 – 6) =$640 fv j5[Q
4)actual quantity *actual price =actual total cost Fe&
n,
3200 * 5.8 =$18560 A.$VM#
)>/j&>%
3
!> L?
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity xH`j7qK.
= (5.8-6)*3200 <7FP"YU
= $640 【F】 ~Miin
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. WrHgF*[
4-d99|mv
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price Y6f+__O
= (3200-3000)*6 )0n29
=$1200 【U】 qD$GKN
.
@u"kX2>Eq
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. B=q)}aWc
r>Qyc
w*6!?=jP
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost 6Y>,e;R
=18560-18000 J]|6l/i
=560 【U】