Answer: wgl <JO
F8pA)!AH
A: long-run growth rate <PLAAh8
3*(1+10%) =3.3 million 8Qv s\TY
%>+uEjbT
B: target payout ratio
X%Ok ">
Target payout ratio=3/15=20% PK|-2R"M
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million 0|&@)`
=?5)M_6)
C: residual dividend approach yD+4YD
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) ,54z9F`
=12*(1-40%) 3H2~?CaJ
=7.2 million fU>l:BzJK
Residual dividend=18-7.2=10.8 million l=?e0d>O
W[2]$TwT
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) +B*]RL[th
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million {npm9w<;
Extra dividend=residual dividend –regular dividend WZQ2Mi<&1'
=10.8-3.3 cBxGGggB
=7.5 million ,s8/6n#
xf,[F8 2y
UtQj<18<
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. ">}6i9o
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. gAAC>{Wh
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. =%<=Bn
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). U5Hi9fe
(
b25g!
Answer: \^)i!@v
Notes: wQ33Gc
Actual price=18560/3200=$5.8/unit wG
yVmC
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit gk6f_0?X'
$1yy;IyR
1).Standard quantity * standard price=standard total cost U,g8:M
xHK
(1.5*2000) * 6 =$18000 ;cMQ0e
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials I~
4z%UG
(3200-3000) * 6 =$1200 PaCCUF
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials hRf
l\Q[
3200 * (5.8 – 6) =$640 k]m ~DVS
4)actual quantity *actual price =actual total cost ^r~[3NT
3200 * 5.8 =$18560 eF+F"|1h
b-u@?G|<
u8-6s+
O
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity J"a
w 1
= (5.8-6)*3200 w;'XqpP$*|
= $640 【F】 $qD\ku;'
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. ]8A*uyi
}0'LKwIR
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price {irc0gI
= (3200-3000)*6 t^01@ejM+
=$1200 【U】 'z|Da &d P
D{(}&8a9
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. Q yqOtRk
{4g';
6KddHyFz
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost
SkjG}
=18560-18000 Oiib2Ov
=560 【U】