六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) RhC|x,E
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. nLx|$=W
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: .R
l7,1\
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. q@tym5
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. zQ#*O'-n
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. Ubgn^+AI
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). D$@2H>.-
VJ?>o
@C^wV
Answer: g@T}h[
{e q378d
A: long-run growth rate 9Q!Z9n"8~)
3*(1+10%) =3.3 million \BN$WV
$/|vbe,
B: target payout ratio bwj{5-FU
Target payout ratio=3/15=20% sG)aw`_j
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million K/j u=>
~Z!YB,)bp
C: residual dividend approach klH?!r&
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) ib~i ^_p
=12*(1-40%) pb)kN%
=7.2 million !0vLSF=
Residual dividend=18-7.2=10.8 million bE{YK
QZIzddwp
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) #<Lv&-U<KT
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million *")*w> R
Extra dividend=residual dividend –regular dividend Js vdC]+
=10.8-3.3 o8|qT)O@U
=7.5 million V )1.)XC
iJZNSRQJ}r
Ow.DBL)x'>
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. /'5d0' ,M
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. {+nf&5E 6
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. *8po0s
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). 5[4nFa}R:5
j--byk6PB
Answer: SOn)'!g
Notes: 3u& ,3:
Actual price=18560/3200=$5.8/unit )RT?/N W
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit w52py7
G]
N3OIw&8
1).Standard quantity * standard price=standard total cost "j8)l4}
(1.5*2000) * 6 =$18000 aKWxL e
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials >3@3~F%xAX
(3200-3000) * 6 =$1200 tfZ@4%'
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials "|[9 Q?
3200 * (5.8 – 6) =$640 .a7RGT3]m
4)actual quantity *actual price =actual total cost t$wbwP
3200 * 5.8 =$18560 `-OzjbM
N5,LHO
T&+3Xi:
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity !|UX4
= (5.8-6)*3200 *YL86R+U
= $640 【F】 ~J&-~<%P}
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. 8Znr1=1
elQjPvb
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price c)B3g.C4m
= (3200-3000)*6 ,[zSz8R
=$1200 【U】 Wbei{3~$Y"
{it}\[3
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. xPPA8~Dm*
u!5q)>Wt(
IZ7o6Etti
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost lwrh4<~\,*
=18560-18000 Qrg- xu=
=560 【U】 5RFro^S9E
Yj/o17