论坛风格切换切换到宽版
  • 2483阅读
  • 1回复

[知识整理]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 倒序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-03
— 本帖被 阿文哥 从 财务管理 移动到本区(2012-07-03) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) a&G{3#l  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. Vw w 211  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: RCTqV.L  
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. C2R"96M7q  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. sBZn0h@  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. =k<b* 8  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). s7yKx g+`{  
SHYekX  
g"sb0d9  
Answer: Ru`afjc  
gWHY7rv  
A: long-run growth rate @VP/kut  
3*(1+10%) =3.3 million e*'bY;8lo  
F MCA~N  
B: target payout ratio \ R}I4'  
Target payout ratio=3/15=20% 8*8Y\"  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million VJ-t #q"  
 iyCH)MA  
C: residual dividend approach x(u.(:V  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) ;sA 5&a>!  
                 =12*(1-40%) m>Wt'Cc  
                 =7.2 million 'KmM %tN  
Residual dividend=18-7.2=10.8 million Lfx a^0  
 3q/"4D  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) 0>j0L8#^p  
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million &kd W(;`  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend I*U7YqDC9  
              =10.8-3.3 _K?v^oM#  
              =7.5 million W\B@0Iso  
uD{-a$6z  
/|U;_F Pmc  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. o]p$ w[5  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. |goBIp[  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. "T /$K  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). O~8jz  
>1Iw!SO+  
Answer: ] gHr qi%  
Notes: " xC$Ko _  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit Kc] GE#~g  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit dW/(#KP/+  
b/.EA' /  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost 7mnO60Z8N  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 }c8et'HYf  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials 6@0? ~  
(3200-3000)                *  6         =$1200 |C./gdq  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials -"yma_  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 ~yN>9f U  
4)actual quantity *actual price =actual total cost 71(ppsHk  
3200        * 5.8       =$18560 qtVgjT2#H  
;(E]mbV'=  
`Q+O#l?  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity 3J4OkwqD  
                             = (5.8-6)*3200 lnl>!z  
                             = $640  【F】 F'<XB~ &o  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. }}Q h_(  
@pvQci  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price Tw/7P~*  
                                  = (3200-3000)*6 meB9 :w[m  
                                  =$1200   【U】 F$v^S+Ch  
N["M "s(N  
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. U>n.+/ss  
Or/YEt}  
 CU\r I  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost @B+8' b$9  
                              =18560-18000 <vg|8-,#m  
                              =560  【U】 V:D?i#%,z  
`aMnTF5:  
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线木兆木兆
发帖
7
学分
154
经验
0
精华
2050
金币
10
只看该作者 1楼 发表于: 2010-09-06
谁来翻译一下
没有过不去的火焰山
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个