六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) 5=Zp%[#
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. v5P*<U Ax
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: 6{lG1\o
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. z`;&bg\8
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. JIB?dIN
1
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. \;'_|bu3.
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). Cd$dnHVh
Cb
azwq
6MrZ6dz^
Answer: r=xTs,x
x
J,.j_ii`!
A: long-run growth rate C8!8u?k
3*(1+10%) =3.3 million VM=hQYe
nmTm(?yE
B: target payout ratio t*5z1T?
Target payout ratio=3/15=20% q+r `e
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million t00\yb^vJ8
pE~9o 9
C: residual dividend approach <=#lRZW[z
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) s0_-1VU
=12*(1-40%)
#_?426Wfs
=7.2 million dxk;@Tz
Residual dividend=18-7.2=10.8 million F]/L!
u4`mQ6
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) !5yRWMO9X~
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million
dcV,_
Extra dividend=residual dividend –regular dividend 49iR8w?k
=10.8-3.3 bS_y_9K
=7.5 million A73V6"
/8 e2dw:
\
6~:W(E}
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. @>qx:jx(-S
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. Tb5$
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. } IIK~d,
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). 9;>@"e21R
x*5 Ch~<k
Answer: ^.ZSpc}<
Notes: 7F>gj
Actual price=18560/3200=$5.8/unit <XkkYI(
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit U-wq- GT
>X-ed
1).Standard quantity * standard price=standard total cost u|]mcZ,ZW
(1.5*2000) * 6 =$18000 (M+,wW[6
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials ~%cSckE
(3200-3000) * 6 =$1200 Nb|3?c_
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials EqNz L*E
3200 * (5.8 – 6) =$640 0A#9C09
4)actual quantity *actual price =actual total cost z'vd
C
3200 * 5.8 =$18560 v#FJ+
_mIa8K;
CF4Oh-f
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity E|F!S(.:,M
= (5.8-6)*3200 >
{'5>6u
= $640 【F】 X+?Il)Bv
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. 7 K;'7
1B9Fb.i
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price 35]j;8N:
= (3200-3000)*6 IS5.i95m
=$1200 【U】 kuKn
JWv
$ uz
1
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. mMD$X[:
l`~a}y "n
>q}
!>k$B
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost SG(%d^x`R
=18560-18000 Qwp\)jVi
=560 【U】 >Rl0%!
%~~z9 6(