论坛风格切换切换到宽版
  • 2484阅读
  • 1回复

[知识整理]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 正序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-03
— 本帖被 阿文哥 从 财务管理 移动到本区(2012-07-03) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) 9K$]h2  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. qUg9$oh{LI  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: ^4UcTjh  
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. {Zwf..,  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. H:Lt$  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. LP?P=c  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). uk6g s)qxC  
DZP*x  
0etwz3NuW  
Answer: kjX7- ZPY  
-lnevrl   
A: long-run growth rate yM|g|;U  
3*(1+10%) =3.3 million `WlH*p)z9  
xFX&9^Uk  
B: target payout ratio N(BiOLZL6  
Target payout ratio=3/15=20% 2_N/wR#=&  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million ]b )!YPo  
m9Il\PoTq  
C: residual dividend approach ,`"K  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) SS0_P jKz  
                 =12*(1-40%) k- vA#  
                 =7.2 million N"~ qoJO  
Residual dividend=18-7.2=10.8 million e&ts\0  
dq2@6xd  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) Dt|fDw$]D  
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million L ]*`4 L  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend m2ox8(sd  
              =10.8-3.3 \*J.\f  
              =7.5 million N-Z^G<[q.  
Y2D >tpqNw  
94YA2_f;  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. nqeVV &b!  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. _j>L4bT  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. vlAy!:CV  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). `/c@nxh  
<K,[sy&Qy  
Answer: ^t7_3%%w  
Notes: py=i!vb&Z%  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit $q^O%(  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit CxkMhd8qz  
1S&0  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost >gF-6nPQ  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 &D^ e<j}RQ  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials i:{:xKiCa  
(3200-3000)                *  6         =$1200 vLr&ay!w  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials hj+p`e S  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 =^#0.  
4)actual quantity *actual price =actual total cost URk$}_39  
3200        * 5.8       =$18560 VYHOk3  
:)j7U3u  
pRb<wt7v  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity uRFNfX(*  
                             = (5.8-6)*3200 3eJ\aVI>pE  
                             = $640  【F】 eXc[3ceUr  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. L-j/R1fTvl  
y _6 r/z^  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price raSF3b/0  
                                  = (3200-3000)*6 6R L~iD;X  
                                  =$1200   【U】  ]LMiMj  
p0   
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. w{~" ;[@  
Cy]"  
wQ@Zw bx  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost *u58l(&`8  
                              =18560-18000 Sio1Q0  
                              =560  【U】 A(PE  
<. ezw4ju  
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线木兆木兆
发帖
7
学分
154
经验
0
精华
2050
金币
10
只看该作者 1楼 发表于: 2010-09-06
谁来翻译一下
没有过不去的火焰山
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个