六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) Pbbi*&i
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. UxB3/!<5g3
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: nF]E":
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. /ho7~C+H*e
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. \;_tXb}F
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. Ki:t!vAO
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). I
m-M2n
%j@/Tx/
z^*g2J,
Answer: dm
_Pz\*
Ui"$A/
A: long-run growth rate n>B
,O
3*(1+10%) =3.3 million .K-d
1NZpd'$c
B: target payout ratio EJz!#f~
Target payout ratio=3/15=20% +>eX1WoTy
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million /Dc54Un
)gU:Up24|"
C: residual dividend approach /EQ^-4yr
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) gkTwGI+w
=12*(1-40%) ;H8`^;
=7.2 million RWu<
dY#ym
Residual dividend=18-7.2=10.8 million {C?$osrr
Nk%$;Si
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) ldU ><xc2
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million `'r~3kP*NT
Extra dividend=residual dividend –regular dividend n]3'N58
=10.8-3.3 Jb9@U/<\
=7.5 million KCbOO8cQS
L{;Q6_
m
;){ZM,Ox
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. 3qu?q
D
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. 4/\Ynb.L
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. o[JZ>nm
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). c>c4IQ&d
gyy}-^`F
Answer: XgUSJ*
Notes: dKXzFyW
Actual price=18560/3200=$5.8/unit FB,rQ9D
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit pcOKC 0b.
*yZta:(w-W
1).Standard quantity * standard price=standard total cost c;t3I},
(1.5*2000) * 6 =$18000 #ax% n
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials )B-[Q#*A-
(3200-3000) * 6 =$1200 2RqV\Jik
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials Ln+ .$ C
3200 * (5.8 – 6) =$640 RxPD44jVA
4)actual quantity *actual price =actual total cost 6v}q @z
3200 * 5.8 =$18560 p}I\H
^"8+
xf8e" mD
JAMV@
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity Xfb-<
Q0A
= (5.8-6)*3200 JX>`N5s
= $640 【F】 .W;cz8te
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. m,6u+Z,
%/nDG9l
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price (VC Jn<@@
= (3200-3000)*6 nnu#rtvZp}
=$1200 【U】 *U\`HUW
A'u]z\&%c
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. XfIsf9
F$|d#ny
FL$S_JAw
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost d}?KPJ{
=18560-18000 =kOo(
=560 【U】 !w!k0z]
bq5we*"V