论坛风格切换切换到宽版
  • 2471阅读
  • 1回复

[知识整理]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 倒序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-03
— 本帖被 阿文哥 从 财务管理 移动到本区(2012-07-03) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) ,GJ>vT)  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. EOX_[ek7  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: @7s,| \  
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. .Sr:"SrT  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. _`_ IUuj$E  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. zf,%BI[Hr  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). U[QD!  
+z=%89GJ  
F>QT|  
Answer: o~x39  
= b<<5N s  
A: long-run growth rate  .W :  
3*(1+10%) =3.3 million iEpq*Qj  
'n[+r}3  
B: target payout ratio =*g$#l4  
Target payout ratio=3/15=20% vA;F]epr!  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million E,LYS"%_  
"P '&+dH8  
C: residual dividend approach `cP'~OT  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) -#wVtXaSc  
                 =12*(1-40%) =kb6xmB^t  
                 =7.2 million PDt<lJU+X  
Residual dividend=18-7.2=10.8 million pf8O`e,Awf  
5eOj, [?  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) 9c6GYWIFt&  
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million 3_MS'&M  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend Pc(n@'m~  
              =10.8-3.3 u\XkXS`  
              =7.5 million gr>o E#7  
9Yl8n dP^E  
MkDK/K$s  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. eOehgU5x  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. aZj J]~bO  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. 2 {e dW+  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). m-ph}  
ov`^o25f  
Answer: H^D 3NuUC  
Notes: =_RcoG/^~  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit ypD<2z^  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit LZr0]g{Pu/  
A<SOT>m]  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost KQ4kZN  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 [0u.}c;(  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials m_m8c8{Y  
(3200-3000)                *  6         =$1200 ;%u_ ; ,((  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials +Y>"/i. N  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 2W3NL|P  
4)actual quantity *actual price =actual total cost u>}w-  
3200        * 5.8       =$18560 kmlG3hOR,  
a)!![X?\  
uu}`warW  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity ><NI'q*cQ  
                             = (5.8-6)*3200 AH2 _#\  
                             = $640  【F】 z\fW )/  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. p)B33Z zC  
C8IkpAD  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price )jyq{Jb  
                                  = (3200-3000)*6 D W/1 =3  
                                  =$1200   【U】 jR{-  
Ap5}5 ewM  
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. %G;0T;0L  
3 p/b  
Ih.rC>)rx  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost }p~OCW!  
                              =18560-18000 #z ON_[+s9  
                              =560  【U】 GE1i+.+-.  
m\>|C1oRy  
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线木兆木兆
发帖
7
学分
154
经验
0
精华
2050
金币
10
只看该作者 1楼 发表于: 2010-09-06
谁来翻译一下
没有过不去的火焰山
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个