六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) 13
a(FG
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. @KA1"Wb_
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: > :Ze4}(
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. !| xZ6KV
B. It continues the 2007 dividend payout ratio.
c#QF
G1
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. %iJ|H(P
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). vCb]%sd-U
k_?~<vTM
]'k[u
Answer: 9tk" :ld
IqUp4}
A: long-run growth rate `?9T~,
3*(1+10%) =3.3 million aD ESr?
@]=f?+y[ 2
B: target payout ratio 2]2H++
Target payout ratio=3/15=20% NR4Jn
?l{
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million yU7I;]YP
~;unpym'
C: residual dividend approach %!y89x=E
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) %LQ/q3?_
=12*(1-40%) eg3L:rk_
=7.2 million jK3\K/ob(
Residual dividend=18-7.2=10.8 million [bjN
f2
<'&F;5F3V
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) //.>>-~1m
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million g19S
Extra dividend=residual dividend –regular dividend i
a4k :\
=10.8-3.3 9&K/GaG
=7.5 million ZJ(rG((!
K\&o2lo]
Nfw YDY
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. \H4U8)l
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. 8Kk\*8 <
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. T'1gy
}
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). =yqHC<8:
l>&sIX
Answer: i8~r
Notes: MEq"}zrh
Actual price=18560/3200=$5.8/unit \.<KA
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit )X5(#E
S&?7K-F>_o
1).Standard quantity * standard price=standard total cost S|K}k:v8
(1.5*2000) * 6 =$18000 <o0~H
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials U<Jt50O
(3200-3000) * 6 =$1200 I:$"E%
>=
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials (}gcY
3200 * (5.8 – 6) =$640 5v9Vk`3'
4)actual quantity *actual price =actual total cost vM4<d>
3200 * 5.8 =$18560 BU6Jyuwn
ZL_[4Y
B~TN/sd
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity /P+q}L%
= (5.8-6)*3200 ;&f1vi4
= $640 【F】 {'R)4hL
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. AhxGj+
ut&/\k=N
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price EJm4xkYLj1
= (3200-3000)*6
c Zvf"cIs
=$1200 【U】 "!Lkp2\
L"vj0@n'0
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. k+1gQru{d
kuKa8c
u~F~cDu
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost 4#)6.f~
=18560-18000 \##5O7/1
=560 【U】 .y): Rh^
+K{LQsR]