六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) J2tD).G
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. IvJ;9d
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: ]{2Eo
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. 0W}iKT[Z
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. ' pnkm0=`
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. 4[q'1N6-
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). 8vP:yh@
,gdf7&r
;{@jj0h;
Answer: !%v=9muay
8[2.HM$Y
A: long-run growth rate c5KJ_Nfi
3*(1+10%) =3.3 million 4JOw@/nE
D4';QCwo
B: target payout ratio A'jw;{8NpF
Target payout ratio=3/15=20% FrPpRe %!
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million B Q)1)8r
:#yjg1aej
C: residual dividend approach ez2rCpA
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) ux8:
=12*(1-40%) +a@:?=hc
=7.2 million |Wo_5|E
Residual dividend=18-7.2=10.8 million y2XeD=_'
0u,OW
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) T*m;G(
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million @|7Ma/8v
Extra dividend=residual dividend –regular dividend SfHs,y
6
=10.8-3.3 \I3={ii0
=7.5 million 7mUpn:U
;JNI$DR
X?B9Z8
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560. |G!P G6%1
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. 4^? J BpBZ
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. C^dnkuA
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). bU(H2Fv
>
`uk2QdC
Answer: ;,z[|"y
Notes: T~*L[*F0
Actual price=18560/3200=$5.8/unit g%Yw Dr=0t
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit !'ylh8}
8ec6J*b
1).Standard quantity * standard price=standard total cost VaLx- RX
(1.5*2000) * 6 =$18000 6f$h1$$)^
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials *58`}]
(3200-3000) * 6 =$1200 j|WuOZm\0
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials @A-*XJNS":
3200 * (5.8 – 6) =$640 q;XO1Se
4)actual quantity *actual price =actual total cost +`@)87O
3200 * 5.8 =$18560 xe4F4FC'
'Z<V(;W
5>o<!0g
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity N*dO'ol
= (5.8-6)*3200 4V$DV!dPQ}
= $640 【F】 Q%x |
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. dWg09 sx
aN87 ^[
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price 01UEd8
= (3200-3000)*6 R0 g-
=$1200 【U】 'h?;i2[
;bC163[
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. ev bqBb21b
l1Zf#]x
]A;{D~X^w
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost >o#5tNm
=18560-18000 g?(h{r`
=560 【U】 xB%Felz
G! y~Y]e