论坛风格切换切换到宽版
  • 2286阅读
  • 1回复

[知识整理]2008财务成本管理英语加试题答案 [复制链接]

上一主题 下一主题
离线connie
 

发帖
1196
学分
2168
经验
15
精华
7355
金币
0
只看楼主 倒序阅读 使用道具 0楼 发表于: 2009-02-03
— 本帖被 阿文哥 从 财务管理 移动到本区(2012-07-03) —
六、英语附加题(本题型共2题,每题5分,共10分。要求用英文解答,列出计算步骤,每步骤运算得数精确到小数点后两位。在答题卷上解答,答案写在试题卷上无效。) 5iZ;7 ?(  
1、In 2007,M Corporation paid dividends totaling $3 million on net income of $15 million.2007 was a normal year, and for the past five years, earnings have grown at a constant rate of 10 percent. However,earnings are expected to jump to $18 million in 2008,and the firm expects to have $12 million investment opportunities in 2009.It is predicted that M will not be able to maintain the 2008 level of earnings growth in the future----the high 2008 earnings level is attributable to an exceptionally profitable new product line introduced in that year----and the company will return to its previous 10 percent growth rate. M’s target debt ratio is 40 percent in 2007, which will be continued in the future. '=(@3ggA:  
Calculate M’s expected dividends for 2008 if it follows each of the following policies: G8@LH   
A. Its 2008 dividend payment is set to make dividends grow at the long-run growth rate in earnings. FJIo] p  
B. It continues the 2007 dividend payout ratio. yC9~X='D  
C. It uses a residual policy with all distributions in the form of dividends. v4W<_ 7L_  
D. It employs a regular-dividend-plus-extras policy, with the regular dividend being based on the long-run growth rate and the extra dividend being set according to the residual policy(Indicate the regular dividend and the extra dividend separately). 13MB1n  
}3 S6TJ+  
<(x!P=NM-  
Answer: POb2U1Sj  
s>a(#6Q  
A: long-run growth rate ,Ad{ k   
3*(1+10%) =3.3 million Ht7v+lY90^  
(2'q~Z+>'  
B: target payout ratio T%@qlEmf  
Target payout ratio=3/15=20% O/lu0acI  
Dividend of 2008=18*2%=3.6 million wyUfmk_}  
7DB!s@"  
C: residual dividend approach X~rHNRIU  
Retained earnings=total new investment*(1-debt ratio) SAUG+{Uq  
                 =12*(1-40%) 7s2e> 6Q[  
                 =7.2 million JA "  
Residual dividend=18-7.2=10.8 million xj. ) iegQ  
f4+}k GJN  
D: regular-dividend-plus-extra dividend approach (according to the residual policy) Wq/0}W.  
Regular dividend=3*(1+10%) =3.3 million Q_FL8w9D~8  
Extra dividend=residual dividend –regular dividend (lLCAmK 5?  
              =10.8-3.3 K~jN"ev  
              =7.5 million rB-}<22.  
jHM}({)-  
OIrr'uNH  
2. N Company manufactures a kind of product used throughout the machinery industry. The standard price of the materials for the products is $6 per kilogram; the standard quantity of materials allowed per unit is 1.5 kilograms. During July, 2,000 units of the products were finished, for which 3,200 kilograms of materials were used at a total direct material cost of $18.560.  2D"\Ox  
A. Calculate the direct material price variance for July. Indicate whether it is favorable  (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. {>zQW{!  
B. Calculate the direct material quantity variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U) and who is generally responsible for this variance. 3R[,,WAj$  
C. Calculate the total direct material cost variance for July. Indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). ziG]BZ  
z1~FE  
Answer: K&%YTA  
Notes: @^K_>s9B  
Actual price=18560/3200=$5.8/unit Yf[GpSej  
Actual quantity materials per unit=3200/2000=1.6 kg/unit =d1R9O  
hG>3y\!#  
1).Standard quantity * standard price=standard total cost  nCSXvd/  
(1.5*2000)      *   6        =$18000 e(EXQP2P>  
2). (Actual quantity-standard quantity) * Standard price= Efficiency variance of direct materials KGsW*G4U=  
(3200-3000)                *  6         =$1200 U?yKwH^{  
3)Actual quantity * (actual price- standard price)= Price variance of direct materials 4e9'yi  
3200         * (5.8 – 6)                    =$640 #{Gojg`5O  
4)actual quantity *actual price =actual total cost KI8Q =*  
3200        * 5.8       =$18560 ~0ZLaiJ  
`|g*T~; kC  
e(;nhU3a*,  
A:Price variance of direct materials=(actual price-standard price)*actual quantity 7|$ H}$  
                             = (5.8-6)*3200 [iT#Pu5  
                             = $640  【F】 . LEn~ 8  
Price variance of $640 【F】 due to the actual price of $5.8 per kg being fewer than the standard $6 per kg. PU{7s  
G ~|Z (}H  
B:Efficiency variance of direct materials= (actual quantity-standard quantity)*standard price 4@ =l'Fw  
                                  = (3200-3000)*6 J3#  
                                  =$1200   【U】 SBqx_4}  
% .n 7+  
Efficiency variance of $1200 【U】 due to the higher quantity of materials per unit of 1.6 kg/unit than the standard level of 1.5 kg/unit. ] WP[hF  
zM mV Yx  
} l 4d/I  
C:Total variance of direct materials=actual costs- standard cost 4.0JgX  
                              =18560-18000 4e5 5  
                              =560  【U】 w`F4.e  
}!0nb)kL  
评价一下你浏览此帖子的感受

精彩

感动

搞笑

开心

愤怒

无聊

灌水
离线木兆木兆
发帖
7
学分
154
经验
0
精华
2050
金币
10
只看该作者 1楼 发表于: 2010-09-06
谁来翻译一下
没有过不去的火焰山
快速回复
限100 字节
温馨提示:欢迎交流讨论,请勿纯表情!
 
上一个 下一个